BREAKING

TAG Windows 8
0

DirectX 12. Si përfundim, a do të operojë në Windows 7?

by Irena Nanaj Të kujtohet që kemi folur për DirectX 12 dhe thamë se do të zbulohen detajet gjatë GDC 2014? E pra, u zbuluan shumë gjëra por jo të gjitha! Microsoft deklaroi se DirectX 12 do të vijë në kompjuterë, smartphones dhe në Xbox One. Ana pozitive është se do të operojë në kartat grafike ekzistuese dhe kështu nuk të detyron të blesh një të […] 25 March 2014 at 10:57 am
0

Pretendohet se punonjësit e Microsoft-it, Windows 8 e quajnë “Vista e Re”

by Aldo Rama Paul Thurrott është një nga redaktorët më  të mirinformuar në çështjet e Microsoft-it dhe nuk është rastësi se referencat e tij të fundit në lidhje me Windows 9 shkaktuan debate. Vet ai është shprehur nëpërmjet Twitter-it  edhe për diçka tjetër që shkaktoi komente të shumta, domethënë fakti që disa prej punonjësve në brendësi të Microsoft  […] 21 January 2014 at 12:18 pm
0

Toshiba KIRAbook: me ekran 13,3 inç, është Windows ultrabook i parë që konkurron pajisjen MacBook Pro me Retina

by Aldo Rama Toshiba po përgatitet për të hedhur në treg një high-end ultrabook me emrin KIRAbook. Është pajisja e parë e kompanisë që përdorë ekran PixelPure 13,3 inç me rezolucion 2560×1440 dhe 221ppi, pak më pak nga MacBook Pro me Retina Display që është 227ppi dhe Chromebook Pixel i kompanisë Google që është 239ppi. Në këtë mënyrë zyrtarisht, ky është Ultrabook-u i parë  Windows me rezolucion aq të lartë. Natyrisht, KIRAbook do jetë i pajisur […] 18 April 2013 at 09:48 pm
0

Windows 8 mbështesin rezolucion më të ulët. Do të shohim tabletë Windows 8 më të vegjël?

by Aldo Rama Deri më tani, sistemi operativ Windows 8 ka mbështetur rezolucion nga 1,366 x 768 pixel e sipër. Kompania Microsoft ka njoftuar që tanimë, minimumi i rezolucionit që do të mbështesë sistemi operativ do jetë 1,024 x 768 pixel. Sipas kompanisë, ky hap ndërmerret për të inkurajuar bashkëpunëtorët e saj të përdorimin rezolucion edhe më të ulët. Pse? Faqja ZDNet mendon se një rezolucion i […] 30 March 2013 at 12:05 pm
0

Windows Blue: fotot e para të "update" të Windows!

by Aldo Rama Quhet Build 9364 por ne e njohim si Windows Blue, dhe është update i parë për që po përgatit Microsoft për Windows 8 dhe do të disponohet gjatë verës. Shfaqja e këtij update të ri është bërë në "file sharing sites" të ndryshëm dhe lajmi është bërë i ditur (të paktën kështu thuhet) nga një bashkëpunëtor Francez i kompanisë Microsoft, por […] 24 March 2013 at 07:36 pm
0

ZTE V98. Shihni fotot e tabletit 10.1 inç me Windows 8 (MWC 2013)

by Aldo Rama Është normale që një tabletë me Windows 8 të ngjallë interes. Kështu ZTE V98, një pajisje që është prezantuar gjatë muajit shtator të vitit që lamë pas, por deri tani nuk ka qarkulluar na tërhoqi vemendje kur e pamë tek stenda e kompanisë në Barcelonë, gjatë MWC2013. Bëhet fjalë për një tabletë me ekran 10.1 inç, me rezolucion 1366×768 pixels (më minimalin […] 28 February 2013 at 01:53 pm
0

PadPhone me Windows 8 po planifikon të disponoi ASUS?

by Aldo Rama Pritet që kompania ASUS të prezantoi një version të ri të modelit të njohur PadPhone. Një pajisje prototipe e cila shndërrohet nga një full-featured smartphone me ekran 5 inç në një tabletë me ekran 10 inç duke përshtatur të parën një hapësirë të posaçme tel e dyta. Por mesa duket kompania do ta kthejë pajisjen PadPhone nga Android/ ARM-based në një pajisje… Wintel duke përdorur si […] 21 January 2013 at 06:51 pm
0
panasonic4ktablet-01

Panasonic tregon tabletën e saj 20 inç me rezolucion 4K. Dhe të gjithë mbeten me pa fjalë!

by Aldo Rama Na thoni... çfarë mund të bëj dikush me një tabletë 20 inç në dorë. Kësaj pyetje nuk i dhanë përgjigje as njerëzit e kompanisë Panasonic të cilët prezantuan një tabletë të tillë e cila ka rezolucion 4Κ! Tableta është prezantuar në skenë gjatë fjalimit të kompanisë Panasonic në CES 2013 , ajo ofron mbështetje "touch", disponon "stylus" […] 8 January 2013 at 10:02 pm
0
Lenovo-IdeaCentre-Horizon-e1357556151342

Lenovo IdeaCentre Horizon Table PC @ CES 2013: Një "tavolinë" jo për kafenë por për… argëtimin tuaj!

by Aldo Rama Kompania Lenovo krijon dhe prezanton tek ekspozita CES 2013 një pajisje që vetë ajo e karakterizon si "interpersonal PC" e parë në bëtë dhe premton se do jetë burim argëtimi për, familjen dhe miqtë tuaj! Lenovo IdeaCentre Horizon Table PC disponon ekran 27 (!) inç multi-touch screen 10 pikash dhe përbën praktikisht një all-in-one PC me Windows 8 i cili ofron përvojë të shumëllojshme […] 7 January 2013 at 04:49 pm
0
1

Ja, kështu duhet të ishte Facebook-u

by Aldo Rama Kur ndryshoi timeline në Facebook, fillimisht u bë "nami", dhe të gjithë më pas thamë "hmm... qenka cool". Por nuk do mendonim të njëjtën gjë nëse do kishim parë këto concept nga dizajnuesi Australian Fred Nerby. Australiani rishkruan timeline-in, duke adoptuar idenë e Windows 8: merr navigimin vertikal dhe e bën horizontal, zmadhon elementet e timeline-it dhe i bën edhe më të […] 5 January 2013 at 06:10 pm