BREAKING

TAG science
0

Lotë në mikroskop: e dije që lotët e gëzimit dallojnë nga lotët që vijnë si pasojë e pastrimit të… qepës?

by Irena Nanaj Dihet që në një moment të caktuar të gjithë derdhim lotë. Arsyet që shkaktojnë lotët janë të ndryshme dhe ne e dimë këtë ashtu siç dimë që lotët janë njëlloj...apo jo? Por ja që nuk është e vërtetë! Si mund të jenë njëllojë lotët që shkaktohen nga gëzimi i madh se skuadra jote e preferuar […] 16 May 2014 at 12:20 pm
0

Gjithçka që doje të dije për Big Bang, në një animation të jashtëzakonshëm!

by Irena Nanaj Pa u zgjatur shumë: video të tilla të bëjnë të kuptosh se sa i rëndësishëm është zbulimi i internetit për njerëzimin. Arsyeja është tepër e thjeshtë pasi, për 5 minuta, nëpërmjet një video animation të jashtëzakonshme dhe me një anglishte relativisht të thjeshtë, ti mund të mësosh gjithçka që ke dëshiruar të dish në lidhje […] 5 March 2014 at 12:21 pm
0

Ganimedi, Sateliti më i madh i Jupiterit, ashtu siç nuk e keni parë ndonjëherë...

by Irena Nanaj Ganimedi, sateliti më i madh dhe më i shndritshëm i Jupiterit (më i madh se planetët Mërkur dhe Neptun), hidhet plotësisht në hartë për herë të parë. “Hëna” më e madhe e sistemit tonë diellor në një hartë mahnitëse që nuk e keni parë ndonjëherë. Ganimedi u vrojtua 400 vjet më parë nga Galileo galilei, por asnjëherë […] 14 February 2014 at 03:01 pm
0

Për herë të parë në histori, shkencëtarët regjistrojnë se si truri krijon... kujtimet.

by Aldo Rama Për herë të parë, shkencëtarët e Kolegjit të Mjekësisë Albert Einstein në Universitetin Yeshiva, realizuan regjistrimin me video e të gjithë procesit kompleks dhe mbresëlënës që kryen truri kur ndërton kujtime.  Ju siguroj se nuk është një simulim. Si e arritën këtë? Shkencëtarët e këtij institucioni, arritën të kthejnë në fosforeshentë disa komponentë që janë […] 28 January 2014 at 12:52 pm
0

Nëse Baba Gjyshi do të ishte i vërtetë ... do të kishte shkatërruar gjithë boten (Video +18)

by Irena Nanaj Ky artikull është i papërshtatshëm për të gjithë ata që janë nën 18 vjeç. Jo vetëm për shkak se ai hedh poshtë ekzistencën e Baba Gjyshit të Vitit të Ri. Por për shkak se video që ju shihni tregon se, në qoftë se ai vërtetë do të ekzistonte... dhe në qoftë se vërtetë do të […] 21 December 2013 at 10:22 am
0

DNA me i vjetër i njeriut u gjend ne Spanjë dhe është 400.000 vjeçar

by Irena Nanaj Një zbulim në një shpellë spanjolle hap shtigje të reja, për sa i përket asaj që ne besojmë për prejardhjen tone. ADN-ja më e vjetër e njeriut që është zbuluar ndonjëherë, është 400.000 vjeçare (!). Sipas gazetës "The New York Times", DNA e ka prejardhjen nga një femur. E cila arriti të ruhet për shkak të […] 20 December 2013 at 02:27 pm
0

Sa lot, lëkurë, thonj, urinë (etj) prodhon trupi ynë brenda një viti?

by Aldo Rama Pas kësaj do ta shihni ndryshe trupin dhe veten tuaj, Dhe sa here që "shefi" do t’ju thotë që nuk jeni dhe aq "produktiv" do t’ja vërtetoni me shifra. Sa feçe, lot, lëkurë, thonj, urinë etj, prodhon trupi juaj gjatë një viti? Le të shohim shifrat. Qime: 15 cm në kokë (në vendet e tjera preferojmë mos ta dimë…) […] 6 May 2013 at 04:11 pm
0

Math fun! Një llogari në Twitter bën "tweet" teorema matematikore

by Aldo Rama Që në femërinë tonë, kur ishim ende të vegjël dhe shkonim në fillore, duhej që të vërtetonim teoremat të ndryshme... besoj se ju kujtohet  se sa të ndërlikuara dhe të vështira ishin. Llogaria e @TinyProof bën tweet vetëm teorema të kufizuara në 140 karaktere. Ndaj të gjithë ju (dhe në bashkë) që e keni lënë matematikën pas […] 2 April 2013 at 01:20 pm
0

Gjithçka që dëshironi të dini për Stephen Hawiking në një infographic!

by Aldo Rama Një nga yjet më modern të shkencës. Dhe është ende gjallë! Ai njihet po aq sa Albert Einstein, dhe e dallon aftësia e tij hulumtuese dhe pasioni që ka për t'u marrë me shkencën edhe pse është i sëmurë prej vitesh. Po, i referohemi të madhit Stephen Hawking, teoricienit fizikan, kozmologut dhe shkrimtarit të njohur. Gjithçka që dëshironi të dini rreth […] 24 March 2013 at 07:16 pm
0

Frigoriferi që ëndërronte Albert Einstein

by Aldo Rama Ja që një nga mendjet më të ndritura të këtij planeti, cili ka vërejtur gjatë natyrën dhe dukuritë e saj, një person që ka studiuar rreziqet që paraqiste bomba atomike (Project Manhattan), është marrë shumë me krijimin, ose më saktë shpikjen e një... frigoriferi. Sigurisht i bëhet fjalë për të madhin... Albert Einstein. Në vitin 1926 në Berlin, nikoqiret kishin problem se […] 16 March 2013 at 08:31 pm