BREAKING

TAG Mobiles
0

UMI X2: Një quad-core 5 inç 1080p për vetëm… 200 euro

by Aldo Rama Një tjetër prodhues Kinez "provokon" me disponimin e një smartphone me specifikime të shkëlqyera dhe çmim që bën diferencën. Bëhet fjalë për modelin UMI X2, një pajisje me ekran 5 inç me rezolucion1080p që do të qarkullojë në tregun indian për vetëm 14.000 rubi (domethënë 200 euro). Pajisja disponon procesor quad-core MediaTek MTK6589 në 1.2GHz me grafikë PowerVR SGX544, 2GB RAM, 32GB memorie të brendshme që zgjerohet nëpërmjet kartave microSD, kamerë të pasme 13MPixels, kamerë frontale […] 28 February 2013 at 10:44 pm
1

ZTE Open: Këto janë specifikimet e celularit të saj të parë me Firefox OS (MWC 2013)

by Aldo Rama Ndërkohë që të gjithë po bëhen gati për prezantimin e smartphone-ve dhe tabletëve të rinj, karakteristikat e një tjetër pajisje bëhen publike pak para se të fillojë ekspozita. E kemi fjalën për pajisjen ZTE Open, për telefonin e parë inteligjent të kompanisë kineze që do të inkorporojë Firefox OS. Pajisja -siç mund të shohim dhe tek fotografia […] 24 February 2013 at 06:10 pm
0

Sony Xperia SP. Të gjitha publikimet në lidhje me propozimin 4,6 (?) inç që ndoshta do ta shohim në Barcelonë

by Aldo Rama Sipas thashethemeve kompania Sony do të prezantojë gjatë MWC 2013, pajisjet Xperia SP dhe Xperia L. Edhe pse Sony nuk ka planifikuar ndonjë konferencë për shtyp, nuk janë të pakët ata që pretendojnë se këto pajisje do t'i shohim në Barcelonë Për njërën nga pajisjet, modelin Sony Xperia SP, thashetheme gjatë ditëve të fundit sa vijnë dhe shtohen. Kështu përveç informacioneve […] 23 February 2013 at 04:36 pm
0

Zyrtare: HTC One 4,7 inç me rezolucion 1080p dhe kamera "UltraPixel"

by Aldo Rama Më në fund, thashethemet dhe publikimet e shumta në lidhje me super pajsijen HTC One tanimë marrin fund. Në dy evente paralele një në Nju Jork dhe një në Londër, luftanija e kompanisë Taivaneze është prezantuar zyrtarisht! HTC One disponon ekran LCD 4,7 inç me Gorilla Glass 2, rezolucion 1080p dhe pixel density fanatsik në 468ppi. Procesori i tij është quad-core Snapdragon 600 i kompanisë Qualcomm dhe vepron në 1.7GHz, ndërsa disponohen 2GB RAM dhe 32GB hapësirë […] 22 February 2013 at 10:00 pm
0

Sa kanë ndryshuar celularët gjatë 31 viteve të fundit?

by Aldo Rama Dhe meqenëse Mobile World Congress 2013 është gati për t'u çelur, ne mendojmë gjithnjë e më shumë për telefonat celularë dhe smartphone-t. Dhe duke qenë se preferohen shumë këto kohë, menduam të paraqesim një infografik që ka krijuar DJ Miller, studenti i Universitetit Tampa, ku shfaqen pajisjet që na kanë shoqëruar gjatë këtyre 3 dekadave.   20 February 2013 at 10:52 pm
0

Sa shpejtë kalon ora kur merreni me… smartphone-in tuaj?

by Aldo Rama Vërtetë, a ju ka ndodhur ndonjëherë të merrni smartphone-in për një sekondë (p.sh. për të parë parashikimin e motit) dhe kur e keni lënë keni kuptuar që kanë kaluar 15 minuta (ose gjysmë ore)? Por, jo vetëm kjo... shpesh herë mund të harroni dhe arsyen pse e morët fillimisht! Më besoni, nuk ju ndodh vetëm juve… Është diçka që na ndodh […] 9 February 2013 at 11:47 pm
0

Nokia Lumia 1000: Ky do jetë Lumia me 41MPixels?

by Aldo Rama Kemi kohë që themi (nëpërmjet postimeve tona) që është pothuajse e sigurt se kompania Nokia po përgatit një Lumia smartphone, me kamerë si ajo e modelit 808 Pureview. Sipas informacioneve më të fundit, ka mundësi që modeli të quhet Nokia Lumia 1000, -gjithmonë sipas faqes China Mobile. Smartphone me kamerën 41MPixels, sistemin operativ Windows Phone dhe me markën Lumia, deri tani njihet si EOS, por […] 8 February 2013 at 06:10 pm
0

Dhe sa pajisjet të tjera të reja do na prezantojë kompania Samsung? Këto janë modelet Galaxy Young dhe Galaxy Fame

by Aldo Rama Kompania koreane ofron edhe dy smartphone të tjerë Android të cilët i drejtohen shtresave low-end të tregut. Galaxy Young dhe Galaxy Fame janë prezantuar dhe janë bërë pjesë katollogu të madh të telefonave Samsung Galaxy që kemi njohur së fundmi. Galaxy Young disponon ekran 3,27 inç me rezolucion 480×320 pixels, procesor 1GHz, 768MB RAM, 4GB memorie të brendshme, micro SD slot, kamerë 3MPixels, VGA video recording […] 6 February 2013 at 06:48 pm
0

Sony Xperia Z: Një hap para blerjes së tij...

by Aldo Rama E vërteta është se kur dikush sheh një çmim për pajisjen Xperia Z në një dyqan zyrtar online të kompanisë Sony rrahjet zemrës përshpejtohen, Edhe pse bëhet fjalë për një online shop në Angli… Smartphone që na ka impresionuar më shumë se çdo pajisje tjetër (në tremujorin e parë të 2013-ës) mundësohet me pre-register tek online shop i kompanisë Sony në Angli kundrejt shumë së 529 […] 1 February 2013 at 11:41 am
0

Ka ardhur momenti i përmirësimit në Windows Phone 7.8… lajmi është i vërtet ndaj bëhuni gati!

by Aldo Rama Thashetheme në lidhje me disponimin e përmirësimit Windows Phone 7.8, tek smartphone-t që e presin, ka kohë që qarkullojnë. Ndoshta pritja ka qenë e gjatë, por tanimë ka ardhur momenti  i shumëprituri "Update" do nisë të disponohet në 31 Janar, kështu të paktën thuhet tek faqja zyrtare e Windows Phone në... Kolumbi. Mesa duket data përkon me premtim që ka dhënë Microsoft-i për […] 22 January 2013 at 09:51 am