BREAKING

TAG iOS
0
Në11 Nëntor nisin shitjet e iPad Pro!

Në 11 Nëntor nisin shitjet e iPad Pro!

by Aldo Rama Sipas informacioneve të deri tanishme, kompania Apple do të nisë disponimin e pajisjes iPad Pro dhe të aksesorëve të tij më 11 Nëntor. Pas thashethemeve disa mujore, kompania prezantoi para një muaj pajisjen e cila vjen me ekran 12,9 inç dhe që shoqërohet nga aksesorë Apple Pencil dhe Smart Keyboard duke konkuruar hapur pajisjet e […] 1 November 2015 at 08:37 pm
0
Google Keep, tanimë edhe tek iOS!

Google Keep, tanimë edhe tek iOS!

by Aldo Rama Aplikacioni Google Keep është “ndoshta” një prej aplikacioneve të vegjël më të dobishëm të androidit, pasi shërben për të mbajtur shënime të shpejta, listë për blerje, ide dhe për t’ju kujtuar gjithçka dëshironi. Tani, 2 1/2 vite pas disponimit të tij në Android, ka mbërritur edhe tek iOS, ku, të gjithë ata përdorues që nuk përdorin […] 25 September 2015 at 08:40 pm
0
Google Street View. Aplikacion i ri autonom për iOS dhe Android!

Google Street View. Aplikacion i ri autonom për iOS dhe Android!

by Aldo Rama Street View, është një funksion shumë i dobishëm i hartave Google Maps, tanimë ky funksion disponon një aplikacion autonom për iOS dhe Android. Përveç eksplorimit, me ndihmën e Google Photo Sphere Camera app të përmirësuar, jo vetëm mund të shijoni Street View Photos, por të krijoni edhe fotot tuaja panoramike në 360 gradë dhe më pas t’i publikoni […] 5 September 2015 at 08:14 pm
0

Apple Music "Falas" tek Android? Natyrisht jo!

by Aldo Rama Apple prezantoi shërbimin e saj muzikor të shumëpritur tek WWDC 2015. Apple Music θα do të disponohet më 30 Qershor, falas me funksionalitet të kufizuar por kryesisht me mundësi abonimi (10 ose 15 dollarë tek Family Pack) në mënyrë që të keni akses në të gjitha funksionet. Lajmi që na “habiti” është se shërbimi në fjalë do jetë […] 10 June 2015 at 12:13 pm
0

Aplikacioni Android i kompanisë Apple që do ju ndihmoj të kaloni tek iOS!

by Aldo Rama Nuk janë të pakët ata që përzgjedhin kompaninë Apple dhe sistemin operativ iOS por kompania amerikane nuk mjaftohet me kaq pasi dëshiron të shtojë numrin e përdoruesve të saj duke i marr nga... Androidi. Një arsye më tepër për të ndryshuar kamp është aplikacioni "Move to iOS" që i vjen në ndihmë përdoruesve Android të përzgjedhin një propozim të […] 9 June 2015 at 05:48 pm
0

Sipas thashethemeve Apple po përgatit një version të iOS 9 për modelet e vjetra iPhones & iPads!

by Aldo Rama Më 8 qershor në WWDC, kompania Apple ndoshta do të na prezantojë hollësisht dhe zyrtarisht iOS 9, sistem operativ ky që do të posedohet nga të gjitha pajisjet e ardhshme të kolosit të teknologjisë. Edhe pse versioni i ri i sistemit operativ do të synojë drejt të ardhmes, sipas një raportimi që është publikuar së fundmi, (të […] 24 May 2015 at 09:01 pm
0

Instagram shton 3 filtra të rinj!

by Aldo Rama Me shtimi e tre filtrave të rinj, rrjeti Instagram pasuron edhe më shumë mundësitë e përpunimit të fotografive. Por cilat janë këto filtra?   Të 3 filtrat janë modern dhe kanë një ndriçim të lehtë. Filtri Lark, redukton ngopjen sa i përket ngjyrës së kuqe dhe i thekson  ngjyrat jeshile dhe blu. Filtri Reyes ofron një […] 18 May 2015 at 11:24 pm
0

Tanimë thirrje me anë të Internetit edhe për përdoruesit iOS në WhatsApp!

by Aldo Rama Në fund të muajit Mars WhatApp, aplikacioni më i famshëm messaging patë njoftuar mundësinë për thirrje nëpërmjet internetit për përdoruesit Android, tanimë ky funksion ofrohet edhe për iOS. Përmirësimi për aplikacionin iOS ka qarkulluar duke i dhënë mundësinë përdoruesve të kryejnë thirrje, gjithmonë nëse janë të lidhur në rrjet. Stafi i WhatsApp thekson se karakteristika e […] 21 April 2015 at 11:57 pm
0

Chrome për iOS ka pësuar ndryshime të ndjeshme!

by Aldo Rama Google ka përditësuar shfletuesin Chrome për iOS, duke i shtuar karakteristika të rëndësishme, siç është mundësia për kërkim nëpërmjet qendrës së njoftimeve (Notification Center), aftësia për rifresikimin e të dhënave duke rrëshqitur ekranin poshtë (Pull to Refresh gesture) si dhe shfaqjen e përgjigjeve të sugjeruara tek fusha e kërkimit. Në rast së kërkoni për të “ngarkuar” një faqe, […] 21 April 2015 at 11:48 pm
0

Microsoft ofron përmirësim të aplikacionit OneDrive për t'i ofruar mbështetje Apple Watch!

by Aldo Rama Edhe pse ende nuk ka qarkulluar, kompania Microsoft duke dashur të arrijë në kohë zhvillimet e orës inteligjente Apple Watch, vendosi të përditësojë aplikacionin e saj Cloud OneDrive. Në këtë mënyrë, Microsoft është kompania e parë që është konvecionale me Apple Watch. Aplikacioni OneDrive do të shfaqë fotografitë e ruajtura tek ora e Apple-it, duke […] 20 April 2015 at 11:09 pm