BREAKING

TAG Google
0
iOS 10 gjendet në 60% të pajisjeve të Apple!

iOS 10 gjendet në 60% të pajisjeve të Apple!

by Aldo Rama Kompania Apple prezantoi pak ditë më parë përqindjet e adoptimit të iOS 10 në pajisjet e saj, duke zbuluar se version i ri i sistemit operativ gjendet në 60% e pajisjeve konvencionale sipas të dhënave të datës 25 Tetor 2016. Për sa i përket versioneve të tjera, iOS 9 gjendet ende në 32% e pajisjeve ndërsa versionet […] 31 October 2016 at 12:05 pm
0

Si e ka marrë emërtimin GOOGLE?

by Aldo Rama Ne përdorim pothuajse përditë motorët e kërkimit të Google, por edhe produktet e tjera që krijuan gjigantët  Sergey Brin dhe Larry Page 15 vjet më parë. Nga e ka origjinën emërtimi Google dhe përse e përzgjodhën dy bashkëthemeluesit e kompanisë? Për prejardhjen e emërtimit të Google janë shkruar shumë, por mesa duket teoria e saktë […] 22 June 2016 at 08:14 am
0
Google Maps parashikon destinacionin tuaj?

Google Maps parashikon destinacionin tuaj?

by Aldo Rama Google po përgatit për Google Maps parashikimet e intinerareve, duke ditur paraprakisht se cili do të jetë destinacioni juaj. Opsioni i ri i ngasjes së makinës mesa duket përfshihet tek përmirësimi i rradhës së aplikacionit të njohur të Google.   Por si do mund të parashikojnë hartat e Google se ku duam të shkojmë? Aplikacioni […] 14 January 2016 at 08:01 pm
0
Nexus 6P tani edhe ngjyrë ari!

Nexus 6P tani edhe ngjyrë ari!

by Aldo Rama Nëse ngjyrat në të cilat është disponuar pajisja Huawei Nexus 6P nuk ju mjaftojnë, që tani do t’ju ofrohet një tjetër zgjedhje! Bëhet fjalën për ngjyrën e arit e cila është disponuar deri më tani në disa prej tregjeve aziatike. Sapo kompania Google në dyqanin e saj këtë ngjyrë, versioni 32GB do të kushtojë 499 dollarë dhe […] 9 January 2016 at 04:27 pm
0
Dhuratë 100GB tek Google Drive për përdoruesit e smartphone-ve LG!

Dhuratë 100GB tek Google Drive për përdoruesit e smartphone-ve LG!

by Aldo Rama LG shpërblen konsumatorët që kanë përzgjedhur produktet të telefonisë celulare duke dhuruar 100GB hapësirë të brendshme në Google Drive. Më konkretisht, poseduesit e telefonave inteligjent LG Zero, Winesmart, LG G4c, LG G4, LG G4 Stylus, Bello II, Nexus 5X 16GB dhe Nexus 5X 32GB do të përftojnë 100GB hapësirë të brendshme dhuratë për dy vitet e […] 20 December 2015 at 08:33 pm
0
Fluturimet e para të dronit të Google për projektin "Wing"!

Fluturimet e para të dronit të Google për projektin "Wing"!

by Aldo Rama Ka kaluar një vit nga prezantimi i projektit “Wing” dhe testimet e para për dronin e Google-it kanë filluar. Ky projekt është konceptuar për dërgimin e paketave. Vetë kompania dëshiron të realizojë fluturimet në 5 mile distancë për 5 minuta. Qe prej ditës së prezantimit të dronit, ndryshimet si dhe përmirësimet në të janë të […] 28 October 2015 at 09:42 pm
0

Google Calendar: përdoruesit bëhen… frymëzues!

by Aldo Rama Kompania Google ndryshon dizajnin e aplikacioneve të saj. Këtë herë, pasi ka aplikuar kulturën e “Material Design” i ofron përdoruesve të saj mundësinë të pasurojnë ilustrimet e çdo eventi, thjeshtë duke bërë një tweet duke përdorur një fotografi ose imazhe sipas preferencës me hashtagun #makethemost. Skuadra e Google do të përzgjedhë disa prej tyre për t’i […] 26 October 2015 at 02:04 pm
0
Ndryshimi i madh i radhës në Google Play Store të Android (photo)!

Ndryshimi i madh i radhës në Google Play Store të Android (photo)!

by Aldo Rama Ndryshimi i madh i radhës në Google Play Store mesa duket po përgatitet, kompania përpiqet të ndryshojë dyqanin e saj elektronik duke ndarë aplikacionet nga argëtim. Inxhinieri i Google UI, Kirill Grouchnikov, na ofron një ide se si mund të ndryshojë Play Store për Android. Ndryshe nga ajo çka shohim tani ku aplikacionet dhe lojërat gjenden […] 16 October 2015 at 05:22 pm
0
Mendoni se dini të Googloni?

Mendoni se dini të Googloni?

by Aldo Rama Ju dini si të kërkoni diçka nëpërmjet Google-t?   Hmm, e kuptojmë ofendimin që ndoshta “lëshuam” pa qëllim të keq, por kompania amerikane (aktivitetet e të cilës janë të shumta) kthehet për pak në bazë, pra në sektorin e kërkimit dhe reklamon aplikacionin e saj të rinovuar që ofron mundësi për kërkime zanore. E teksa […] 12 October 2015 at 08:22 pm
0
Erdhi momenti i përmirësimit në Android 6.0 Marshmallow për pajisjet Google Nexus!

Erdhi momenti i përmirësimit në Android 6.0 Marshmallow për pajisjet Google Nexus!

by Aldo Rama Dihet tashmë që kompania Google synon të disponojë Android 6.0 Marshmallow tek pajisjet Nexus që mbështesin përditësimin që do bëhet këtë javë dhe duke filluar që sot. Në këtë mënyrë, “factory images” të versionit të ri të Androidit janë disponuar në faqen developer të kompanisë. Më konkretisht janë disponuar imazhet për modelet Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7 (2013), Nexus […] 7 October 2015 at 10:25 pm