BREAKING

TAG Blackberry
0

Microsoft ka hyrë në lojë për të blerë kompaninë BlackBerry (thashetheme)?

by Aldo Rama BlackBerry i përket “klubit” të kompanive historike të telefonisë celulare, por rezultatet e këqija ekonomike të viteve të fundit me siguri e kanë pozicionuar në vend jo dhe aq të favorshëm. Përpjekjet e CEO-s të saj John Chen sollën rezultate pasi strategjia e tij arriti për pak kohë ta çojë drejt rrugës së fitimeve. Megjithatë edhe kuadrot […] 24 May 2015 at 09:18 pm
0

SecuTABLET. Një tabletë sigurie të lartë nga bashkëpunimi i kompanive Blackberry, Samsung dhe IBM!

by Aldo Rama Blackberry (nëpërmjet kompanisë Secusmart që ka blerë) bashkëpunon me kompanitë Samsung dhe IBM për qarkullimin e tabletës së parë tek e cila “përfshihet” që në vitin 2010, pasi që kur u njohëm me… Playbook-un jo dhe aq të suksesshëm, kompania nuk ish marrë më me këtë fushë. Tableta e re bazohet tek Samsung Galaxy Tab S 10.5, por fokusohet kryesisht në sigurinë […] 15 March 2015 at 11:14 pm
0

Samsung është përpjekur të blejë kompaninë BlackBerry?

by Aldo Rama Siç dihet, para disa muajsh kompania BlackBerry patë arritur një hap para falimentimit, por përpjekjet e mirë-menaxhimit nga ana e John Chen, ndihmuan dhe kompania BlackBerry ia doli të qëndroi në këmbë dhe të jetë sërish konkurruese dhe e besueshme.   Kuptohet qartë që ky fakt nuk kalon pa u vën re nga kompani të tjera që janë financiarisht më të shëndetshme, […] 15 January 2015 at 11:44 pm
0

Blackberry Z3 και Q20. Pajisje ekonomike, me full-touch dhe... me QWERTY përkatësisht [MWC 2014]

by Aldo Rama Kompania Blackberry tregon edhe ajo prezencën e saj në ekspozitën MWC 2014 duke prezantuar dy pajisjet e reja Blackberry Z3 dhe Blackberry Q20. Blackberry Z3 është një smartphone me ekran full touch 5 inç dhe është pajisja e parë e kompanisë që lind nga bashkëpunimi strategjik me Foxconn. Sistemi operativ i pajisjes është Blackberry OS 10.2.1, ndërkohë disponon procesor dual-core Snapdragon 400 me fuqi 1.2GHz, 1.5GB RAM, 8GB memorie […] 25 February 2014 at 03:47 pm
0

Dolën pamjet e BlackBerry Z3 “Jakarta”!

by Irena Nanaj Blackberry po kalon në periudhë shumë të vështirë në historinë e saj, por ajo nuk e braktisë betejën dhe vazhdon e patundur dhe kjo duket nga fotografitë që kanë dalë prej të cilave kemi mundur të zbulojmë ekzistencën e një pajisje të re. BlackBerry Z3 me emërtimin e koduar “Jakarta”, do të jetë një entry-level smartphone ku ndoshta […] 18 February 2014 at 10:06 am
0

Alicia Keys nuk punon më për Blackberry

by Irena Nanaj Bashkëpunimi e këngëtares së famshme Alicia Keys  me Blackberry duket se po merë fund, më pak se një vit pas fillimit të saj. Alicia Keys kishte ndërmarrë rolin e global creative director të kompanisë Janarin të vitit të kaluar, kur Blackberry njoftoi Blackberry OS 10, si pjesë e një përpjekje për të “frymëzuar te ardhmen” e […] 6 January 2014 at 04:28 pm
0

Obama nuk mund të ketë iPhone për arsye sigurie

by Irena Nanaj Mbase Blackberry nuk po shkon shumë mire kohët e fundit, megjithatë ka akoma një mbështetës. Dhe ky nuk është përveç se Presidentit te SHBA-s, Barack Obama.   Në një takim me njerëz të rinj, që merren me sistemin shëndetësor Obamacare ka shkaktuar shumë debate dhe "fërkime" në SHBA se fundmi, Obama tregoi se nuk i lejohet të […] 20 December 2013 at 03:12 pm
0

Blackberry Z10: Në duart e digitallife.al (hands-on photos – MWC 2013)

by Aldo Rama Vjen një moment në jetë që mendon se mund të harrosh gjithçka, asgjë nuk të bën përshtypje, të duket sikur ndodhesh në një vend tjetër (e gjitha kjo  nëse në duar mban pajisjen tënde të preferuar)... Shumica prej jush me siguri mendon që këto që sapo thashë janë disi të ekzagjeruara... Por jo nuk janë, […] 25 February 2013 at 09:35 am
0

Super gafë. Alicia Keys, Creative Director i kompanisë Blackberry, bën tweet nga një iPhone (oups)

by m.bici Të njëjtën gafë që bëri pak kohë më parë prezantuesja legjendare amerikane Oprah Winfrey, e cila bëri një tweet ku demonstronte dashurinë e saj për Microsoft Surface RT nga një pajisje… iPad. Këtë herë Alicia Keys, që tashmë bashkëpunon me kompaninë Blackberry si Creative Director i kompanisë, ka bërë një tweet me tekst të Drake nga një… iPhone. Edhe pse këngëtares i është dhënë një Blackberry Z10 (për këtë e […] 12 February 2013 at 01:13 pm
0

Blackberry Z10: Thyen rekord shitjesh!

by Aldo Rama Për të qenë i sinqertë, kjo pajisje më ka impresionuar sapo është prezantuar, dhe me siguri nuk jam i vetmi… Blackberry Z10, "luftanija" e re e kompanisë kanadeze, që debutoi disa ditë më parë në dyqanet e Mbretërisë së Bashkuar dhe të Kanadasë, mesa duket po shënon papritur rekord shitjesh! Sipas CEO-s të kompanisë Blackberry, Thorsten Heins, gjatë javës së […] 10 February 2013 at 08:47 pm