BREAKING

TAG APPLE
0
iOS 10 gjendet në 60% të pajisjeve të Apple!

iOS 10 gjendet në 60% të pajisjeve të Apple!

by Aldo Rama Kompania Apple prezantoi pak ditë më parë përqindjet e adoptimit të iOS 10 në pajisjet e saj, duke zbuluar se version i ri i sistemit operativ gjendet në 60% e pajisjeve konvencionale sipas të dhënave të datës 25 Tetor 2016. Për sa i përket versioneve të tjera, iOS 9 gjendet ende në 32% e pajisjeve ndërsa versionet […] 31 October 2016 at 12:05 pm
0
Zyrtare: Më 7 Shtator prezantohen iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus!

Zyrtare: Më 7 Shtator prezantohen iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus!

by Aldo Rama Thashethemet konfirmohen, dhe, mesa duket kompania Apple ka dërguar ftesat për eventin që pritet të zhvillojë me datë 7 shtator për prezantimin e pajisjeve të reja iPhone 7 (dhe iPhone 7 Plus – apo edhe...pro?). Mesa duket 7 këtë here pritet të jetë numri me “fat” i Apple, e cila duket pak sa enigmatike në tease-in  e saj, duke përmendur […] 31 August 2016 at 02:15 pm
0
Google Hangouts tani edhe tek Apple Watch!

Google Hangouts tani edhe tek Apple Watch!

by Aldo Rama Pas përmirësimit të fundit, aplikacioni Google Hangouts për iOS do mund të mbështet edhe nga ora e Apple-it. Megjithatë, sipas kompanisë Google, thuhet se e vetmja risi që ofron përmirësimi është se përdoruesit do mund të përgjigjen menjëherë nga njoftimi që shfaqet në pjesën e sipërme të pajisjes (quick reply). Përdoruesit gjithashtu do mund të përzgjedhin […] 20 December 2015 at 09:58 pm
0
Shtohen thashethemet rreth disponimit të një iPhone të ri me ekran 4 inç!

Shtohen thashethemet rreth disponimit të një iPhone të ri me ekran 4 inç!

by Aldo Rama Dihet që shumica e kompanive, (ndër to edhe Apple) janë kthyer drejt pajisjeve me përmasa ekrani mbi 4 inç. Nëse do qëndrojmë tek Apple, hera e fundit që ka disponuar një pajisje me ekran 4 inç ishte para dy vitesh, modelet 5s & 5c. Nëse i përkisni atij grupi fansash që parapëlqejnë telefonat me përmasa […] 19 November 2015 at 09:19 pm
0
Në11 Nëntor nisin shitjet e iPad Pro!

Në 11 Nëntor nisin shitjet e iPad Pro!

by Aldo Rama Sipas informacioneve të deri tanishme, kompania Apple do të nisë disponimin e pajisjes iPad Pro dhe të aksesorëve të tij më 11 Nëntor. Pas thashethemeve disa mujore, kompania prezantoi para një muaj pajisjen e cila vjen me ekran 12,9 inç dhe që shoqërohet nga aksesorë Apple Pencil dhe Smart Keyboard duke konkuruar hapur pajisjet e […] 1 November 2015 at 08:37 pm
0
iPhone 6s dheiPhone 6s Plus! Gjithçka duhet të dish për luftanijet e Apple-it!

iPhone 6s dhe iPhone 6s Plus! Gjithçka duhet të dish për luftanijet e Apple-it!

by Aldo Rama Thuajse një javë më parë (në 9 Shtator) kompania Apple prezantoi tek Bill Graham Civic Auditorium dy luftanijet e reja iPhone 6s dhe iPhone 6s Plus të cilat nuk shfaqën ndryshime të mëdha nga paraardhësit e tyre, ndryshimet pritet të shihen në modelin e ardhshëm iPhone 7... Kolosi...i Cupertinos i rriti përmasat e iPhone gjatë lançimit të modeleve 6 dhe […] 15 September 2015 at 03:13 pm
0

Apple zbulon iPad Pro, ky është iPad më i mirë Ever!

by Aldo Rama E teksa thashethemet rreth një pajisjeje të “madhe” iPad dëgjohen prej vitesh, Apple dje e prezantoi atë zyrtarisht. Bëhet fjalë për Apple iPad Pro, një tablet me ekran 12,9 inç me rezolucion 2732 x 2048, që do të peshojë 712 gramë dhe do ketë një trashësi prej 6,9 mm. Pajisja pritet të fitojë “publikun” e […] 11 September 2015 at 05:23 pm
0
Kompania që i kërkon Apple-it të mos e quajë smartphone-in e saj iPhone 6s!

Kompania që i kërkon Apple-it të mos e quajë smartphone-in e saj iPhone 6s!

by Aldo Rama Duke u bazuar tek emrat që ka përdorur gjatë gjithë kësaj kohe kompania Apple tek smartphone-t e saj, janë të shumtë ata që besojnë që pajsija e radhës do të quhet iPhone 6s. Gjithçka mirë deri këtu, por jo për të gjithë! Mesa duket ekziston një kompani marketingu në Nju Jork që nuk dëshiron që kompania […] 6 September 2015 at 06:41 pm
0

Apple dhe Samsung po punojnë për t'i dhënë fund... kartave SIM!

by Aldo Rama Kartat SIM janë të nevojshme për funksionimin e celularit tuaj, por deri kur do jenë? Në një raport të Financial Times thuhet se dy prej kompanive më të mëdha në fushën e teknologjisë, përkatësisht Apple dhe Samsung, po përpiqen të gjejnë zgjidhje që në të ardhmen mos të kemi më karta sim plastike. Këto dy kompani, gjithmonë […] 19 July 2015 at 09:26 pm
0

Apple rinovon pajisjet iPod nano, iPod shuffle dhe iPod touch!

by Aldo Rama iPod-ët janë “gjallë” dhe nga Cupertino kanë njoftuar ngjyrat e reja për pajisjet iPod nano, iPod shuffle dhe iPod touch, si dhe përmirësime shtesë për këtë të fundit. Kështu të gjitha modelet tashmë do disponohen në ngjyrë blu të errët, ari dhe rozë të ndezur, përveç ngjyrave të mëparshme (të argjendtë, të zezë dhe të kuqe). Në […] 16 July 2015 at 10:10 pm