BREAKING

0

Miracle Machine. Pajisja që shndërron ujin në... verë!

by Irena Nanaj Dihet që nuk është ndonjë... mrekulli e bërë nga Zoti, por arrin të bëjë atë që ka premtuar, domethënë të shndërrojë(në një farë mënyre) ujin në... verë. Miracle Machine e Kevin Boyer, një sommelier i njohur ndërkombëtarisht dhe e Philip James, CEO i Lot 18 wine club, është një pajisje për... kuzhinën tuaj. Pajisja përdorë teknologjinë moderne […] 21 June 2016 at 11:58 am
0

Plumbi që gjithmonë gjen objektivin

by Bilbil Zharri Tashmë një tjetër nga fantazitë e kinemasë është realitet. DARPA ka arritur të krijojë një plumb i cili mund të ndryshojë drejtim edhe pasi të jetë shkrepur, në mënyrë që të mos e humbasë shënjestrën. Programi i DARPA i quajtur EXACTO, akronim për Extreme Accuracy Tasked Ordnance realizoi këtë plumb të veçantë duke vendosur një […] 20 June 2016 at 02:09 pm
0

Mënyra e duhur për të prerë saktë një tortë! E provuar skencërisht!

by Irena Nanaj Ehh çfarë nuk mëson njeriu në ditët e sotme... A e dinit që mënyra e prerjes së një torte gjatë gjithë këtyre viteve (domethënë mënyra tradicionale që pret një pjesë trekëndore dhe lë pjesën tjetër) ka qenë e gabuar! Kjo ndodh sepse pjesa e mbetur  fillon e thahet, kështu që torta nuk është më aq e freskët... […] 16 June 2016 at 11:13 am
0

Samsung Gear 2 dhe Gear 2 Neo me Tizen OS [MWC 2014]

by Irena Nanaj Lajmi i fundit për pajisjet e reja Samsung Gear 2 dhe Gear 2 Neo, pak para çeljes së ekspozitës MWC 2014! Koreanët rimodelojnë orat e tyre inteligjente me një shpejtësi të jashtëzakonshme. Duhet pranuar se kompania prodhuese nuk kishte marrë  komentet më pozitive për disa prej karaktersitikavete që ato kishin.   Emërtimi Galaxy nuk do të […] 23 February 2014 at 12:50 pm
0

Oppo R1. Mid-range i ri i Kinezëve është prezantuar zyrtarisht

by Aldo Rama Njoftimi zyrtar për Oppo R1,një ofertë e re mid-range i kompanisë kineze, për të cilën diskutojnë gjithnjë e më shumë kohët e fundit.        Oppo R1 është një pajisje me ekran 5 inc IPS rezolucion 1280x720 pixel, procesor quad-core me chipset të MediaTek në 1.3GHz, 1GB RAM, kamerë 8 dhe 5MPixels dhe 16GB memorie të brendshme (pa pasur nevojë për vend për kartat microSD). Gjithashtu disponon Android […] 13 January 2014 at 03:16 pm
0

Open Automotive Alliance. Bashkëpunimi i Google me industritë e automobilieve për Android në makinë

by Irena Nanaj Mundet që thashethemet të flisnin për bashkëpunim vetëm me Audi, por CES 2014 sjell një bashkëpunime më të gjere për pjesën e makinës për Google. Gjiganti i madhë bashkëpunon me industri të mëdha të automobilieve, siç janë GM, Honda, Audi, Hyundai, por edhe ndërtuesin e sistemit chip Nvidia, duke krijuar një ndërmarrje të përbashkët me emrin Open Automotive Alliance, […] 7 January 2014 at 02:29 pm
0

Çfarë besojnë fansat e kompanisë Nokia për modelin Samsung Galaxy S4 Zoom?

by Aldo Rama E kemi parë të gjithë se si kompania Samsung prezantoi zyrtarisht versionin "fotografik" të modelit Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Zoom, një smartphone që mund të pretendohet, nga aspekti i dizajnit, që është tejet fotografik. Dizajni i pajisjes ka ngjallur reagime (pozitive dhe negative). Mbështetësit e tjerë fanatik të telefonave fotografik, fansat e kompanisë Nokia, kanë gjetur […] 6 August 2013 at 06:46 pm
0

Si do mund të jetë e ardhmja me syzet Google Glass (video)

by Aldo Rama Duhet të merremi pak më seriozisht me perspektivën e syzeve Google Glass. Nuk duhet të merremi vetëm me "geeky stuff", domethënë me karakteristikat teknike dhe me numrin e aplikimeve që do mund të përdorim. Ose me fotografitë që do të ndajmë me miqtë tanë në rrjetet sociale. Le të merremi me perspektivën e vërtete dhe […] 12 May 2013 at 11:37 am
0

Në epokën e email-eve, të krijosh vetë stilolapsin tënd? (video)

by Aldo Rama Sa gjëra kemi menduar për të krijuar vetë? Unë personalisht doja të krijoja një tavolinë dhe përpjekja ime e parë nuk ishte aspak e suksesshme. Por arrita të krijoj një sapun prej vaj të "virgjër", dhe do ta pranojë që kënaqësia që merr nga ajo gjë që krijon vetë nuk ka të krahasuar. Kështu, në epokën e […] 5 May 2013 at 03:31 pm
0
xlarge

Një robot 200 vjeçar

by Aldo Rama Roboti që shihni në foton dhe videon e mëposhtme, është një vemje mekanike që është ndërtuar në atë kohë nga orëndreqësi Henri Maillrdet, në Zvicër. Edhe pse madhësia e saj është e vogël, në brendësi të saj disponon një mekanizëm që i lejon të lëvizë me përpikmëri edhe pse është krijuar kaq kohë më parë. "Roboti" […] 26 December 2012 at 02:47 pm