BREAKING

0

Ja si bënin fotografët “Photoshop” në vitin 1946

by Aldo Rama Edhe pse programi Photoshop ka qarkulluar në vitin 1989 duke ndryshuar tërësisht mënyrën sesi shfaqen fotografitë por dhe sesi funksionon marketingu, duhet thënë që para se të krijohej programi Photoshop, fotografët për arsye domosdoshmërie si dhe për arsye estetike, i "përpunonin" fotografitë e tyre. Por si? Në vend të klikimeve dhe të programeve, nevojitej një kuti e madhe me […] 22 June 2016 at 09:09 am
0

JBL Pulse: Boxet që do të “ndriçojnë” festën tuaj

by Irena Nanaj JBL Pulse ju ofron një përvojë muzikore që nuk keni parë dhe dëgjuar më parë. Se si ndodhe kjo? Duke mbushur dhomën me JBL mahnitës, e programuar me LED light show- dhe të gjitha këto brenda një boxi portativ. Merrni muzikën tuaj të preferuar kudo që të shkoni dhe lejoni që JBL Pulse t’ju ndriçoi […] 24 December 2013 at 02:23 pm
0

Mjera trupa njerëzish. Kompozimet fotografike e Angelo Musco

by Aldo Rama Artisti italian Angelo Musco, përdor trupa njerëzish "lakuriq" për të krijuar fotografi fantastike si kjo: Por në fakt çfarë bën? Ai vë qindra ose miliona njerëz të pozojnë? Jo tamam! Procesi i gjatë i krijimit të çdo kompozimi fillon me fotografimin e vullnetarëve nudist! Më pas modelet përpunohen veçmas në Photoshop dhe më pas shtohet tek kompozimet. Që veprat të […] 1 April 2013 at 12:16 pm
0

Shihni se si plasin flluskat në (slow motion)

by Aldo Rama Slow Mo Guys godasin sërish, me një video që këtë herë ka të bëjë me flluskat e shkumës. Me një kamerë Phantom V1610 (më mirë mos të dini se sa kushton) bëjnë capture në 18000 fps, flluska në momentin që krijohen dhe në momentin që plasin. Ju sugjerojmë ta shihni videon në "full screen" HD. Jemi të sigurt që pasi të […] 22 February 2013 at 09:13 pm
0

Ja pra që ekziston një familje e tërë që ka udhëtuar në Hënë dhe qëndron ende atje!

by a.malaj Kemi parë fotografi në sipërfaqen e Hënës, kemi parë dhe fotografitë e Hënës. Por çfarë pse qëndron një fotografi familjare në sipërfaqen e Hënës? Hm... historia është... Në 23 Prill të vitit 1972, astronauti Charlie Duke, anëtar i ekuipazhit të Apollo 16, realizoi "xhiron" e tij të fundit në sipërfaqen e satelitit të tokës. Bashkë me kolegun e […] 12 February 2013 at 05:20 pm
0

Kështu i krijon kompania Nikon lentat e saj (vid)

by Aldo Rama Një muaj më parë kompania Nikon publikoi një video shumë të bukur ku tregonte mënyrën sesi ajo prodhon qelqin për lentat e saj. Por fabrika e prodhimit, Hikari Glass që gjendet në zonën Akita merret me stadin e parë të prodhimit. Stadi i dytë ku inkorporohet qelqi tek lentat, realizohet tek fabrika e Nikkor (Po, ky është emri i fabrikës që prej […] 6 February 2013 at 06:18 pm
0
nikkoropticalglass-4

Shihni sesi e krijon Nikon qelqin e lentave të saj (video)

by Aldo Rama Nëse doni të dini si një lente e aparateve fotografik Nikon, arrin të "nxjerr" fotografi aq të bukura, në këtë video do të gjeni përgjigjen! E gjithë procesi, që nga momenti që përzierja e parë prej pluhuri fillon të marrë formë deri në momentin ku do të gjejë vendi e saj në lentat e kamerës. Një […] 12 January 2013 at 08:04 pm
0

Si është të hedhësh një kamera Go Pro nga 4000 metra?

by Aldo Rama E dinim që "Go Pro" rezistonin,  por që reziston aq nuk na e merrte mendja. Në videon e mëposhtme do të shihni një regjistrim nga një kamera që është shkëputur gabimisht nga "skafandra" e një parashutisti, teksa është hedhur bashkë me shokët e tij nga një lartësi prej 4000 metrash. Kamera u shkëput dhe nisi rënien e saj të […] 16 September 2012 at 08:02 pm
0

Nuk "punojnë" DVD-ët që keni? Pa provoni t'i lyeni me gjalpë...

by Aldo Rama   Të gjithëve na ka qëlluar teksa një film luan në DVD, të ngecë ose -sido qoftë- të kaloi "disa skena". E njëjta gjë mund t'ju ketë ndodhur edhe me CD-it e zakonshme teksa luajnë në një "player".   Tashmë, blog-u i gatimit Chow ju prezanton një zgjidhje të veçantë. Ju thjeshtë duhet të lyeni sipërfaqen e diskut me gjalpë dhe ta lini ashtu për një minutë, […] 11 September 2012 at 09:32 pm
0
youtube-video-editing-1-e1316089994357

“Krijoni” videon tuaj në Youtube

by Aldo Rama Kuadrot e Youtube-it, kanë vërejtur se shumica e videove që ngarkohen në Youtube, nevojitet që të përpunohen dhe pak që të bëhen edhe më të mira. Duhet të përpunohen... disa skena që është më mirë të priten, nevojitet ndërhyrje tek efektet  në mënyrë që audio t’i përshtatet më mirë imazheve. Që dikush ta bënte këtë, […] 30 May 2012 at 09:42 am