BREAKING

0
Ndiqni "extreme unboxing" e OnePlus 3T (video)!

Ndiqni "extreme unboxing" e OnePlus 3T (video)!

by Aldo Rama Na duhet ta pranojmë, jemi nga ata që adhurojmë të shohim “unboxing videos”, por pas aq shumë videosh që shohim të pakta janë ato që na impresionojnë. Këtë herë, vëmendjen na e tërhoqi një extreme unboxing të pajisjes OnePlus 3T që u realizuan në një avion luftarak! Jake Paul, aktori Amerikan, u rekruta nga OnePlus për të realizuar në një […] 2 December 2016 at 07:23 pm
0

Ja si bënin fotografët “Photoshop” në vitin 1946

by Aldo Rama Edhe pse programi Photoshop ka qarkulluar në vitin 1989 duke ndryshuar tërësisht mënyrën sesi shfaqen fotografitë por dhe sesi funksionon marketingu, duhet thënë që para se të krijohej programi Photoshop, fotografët për arsye domosdoshmërie si dhe për arsye estetike, i "përpunonin" fotografitë e tyre. Por si? Në vend të klikimeve dhe të programeve, nevojitej një kuti e madhe me […] 22 June 2016 at 09:09 am
0

Si e ka marrë emërtimin GOOGLE?

by Aldo Rama Ne përdorim pothuajse përditë motorët e kërkimit të Google, por edhe produktet e tjera që krijuan gjigantët  Sergey Brin dhe Larry Page 15 vjet më parë. Nga e ka origjinën emërtimi Google dhe përse e përzgjodhën dy bashkëthemeluesit e kompanisë? Për prejardhjen e emërtimit të Google janë shkruar shumë, por mesa duket teoria e saktë […] 22 June 2016 at 08:14 am
0

How to. Si të anulosh një email që sapo dërgove nëpërmjet Gmail!

by Aldo Rama A je në dijeni se ekziston mënyra për të anulluar dërgimin e një email-i që sapo e ke dërguar me Gmail? Nëse po, atëherë nuk përse ta lexosh këtë artikull. Por nëse jo, atëherë  të bëjmë me dije se vetëm një programim i thjeshtë mund të të shpëtojë në rast se ke gabuar adresë ose […] 21 June 2016 at 04:48 pm
0

Miracle Machine. Pajisja që shndërron ujin në... verë!

by Irena Nanaj Dihet që nuk është ndonjë... mrekulli e bërë nga Zoti, por arrin të bëjë atë që ka premtuar, domethënë të shndërrojë(në një farë mënyre) ujin në... verë. Miracle Machine e Kevin Boyer, një sommelier i njohur ndërkombëtarisht dhe e Philip James, CEO i Lot 18 wine club, është një pajisje për... kuzhinën tuaj. Pajisja përdorë teknologjinë moderne […] 21 June 2016 at 11:58 am
0

Si të zhdukeni ... online (infographic)

by Aldo Rama Shumë herë në të shkuarën ju kemi theksuar se “ekspozimi online” i secilit prej nesh – nëpërmjet social media ose faqeve të tjera të Rrjeteve Ndërkombëtare në të cilat shfaqim shumë lehtë pjesë nga jeta jonë, për shembull preferencat, lëvizjet tona ose të dhëna të tjera që lidhen me ne – është diçka për të […] 20 June 2016 at 05:44 pm
0

Plumbi që gjithmonë gjen objektivin

by Bilbil Zharri Tashmë një tjetër nga fantazitë e kinemasë është realitet. DARPA ka arritur të krijojë një plumb i cili mund të ndryshojë drejtim edhe pasi të jetë shkrepur, në mënyrë që të mos e humbasë shënjestrën. Programi i DARPA i quajtur EXACTO, akronim për Extreme Accuracy Tasked Ordnance realizoi këtë plumb të veçantë duke vendosur një […] 20 June 2016 at 02:09 pm
0

Mënyra e duhur për të prerë saktë një tortë! E provuar skencërisht!

by Irena Nanaj Ehh çfarë nuk mëson njeriu në ditët e sotme... A e dinit që mënyra e prerjes së një torte gjatë gjithë këtyre viteve (domethënë mënyra tradicionale që pret një pjesë trekëndore dhe lë pjesën tjetër) ka qenë e gabuar! Kjo ndodh sepse pjesa e mbetur  fillon e thahet, kështu që torta nuk është më aq e freskët... […] 16 June 2016 at 11:13 am
0
SI një CD bëhet shkrumb e hi në 23.000 rpm!

SI një CD bëhet shkrumb e hirë në 23.000 rpm!

by Aldo Rama slow mo guys të YouTube vazhdojnë të na ofrojnë video impresionuese në lëvizje të ngadaltë. Këtë herë shfaqet një CD teksa bëhet shkrumb e hirë, teksa kryen në 23.000 rrotullime në minutë Sigurisht shumë më shpejtë se në CD brenda në një disk të ngurtë. Në këtë video të shkëlqyer shfaqet edhe deformimi i tmerrshëm që pëson disku […] 16 June 2016 at 10:43 am
0
HTC One M9s do të qarkullojë së shpejti në Tajvan!

HTC One M9s do të qarkullojë së shpejti në Tajvan!

by Aldo Rama Pajisja e re HTC One M9s do të debutojë në Tajvan pas pak ditësh. Ngjashmëritë sa i përket dizajnit me modelin One M9 janë të mëdha, si dhe ndryshimet kryesisht sa i përket harduerit. Modeli i ri do të disponojë ekran 5,5 inç me rezolucion Full HD,  procesor me tetë bërthamë MediaTek 64 bit, Soc-in […] 20 November 2015 at 06:14 pm