BREAKING

0
Pajisja më e mirë e MWC 2016, u shpall LG G5!

Pajisja më e mirë e MWC 2016, u shpall LG G5!

by Aldo Rama GSM Association ka shpallur fituesit e çmimeve vjetore “Global Mobile Awards”, duke i dhënë çmimin e pajisjes celulare më të mire në MWC 2016, pajisjes LG G5. Telefoni më i mire inteligjent për vitin 2015 u shpall Samsung Galaxy S6 Edge, telefoni inteligjent “low cost” më i mirë u shpall Xiaomi Redmi 2, tableta më e mirë u […] 26 February 2016 at 10:12 am
0

HTC One M9 Plus në foto & video të reja. Do të prezantohet më 8 prill?

by Aldo Rama Së fundmi publikimet si dhe thashethemet rreth pajisjes HTC One M9 Plus, sa vijnë dhe shtohen, dhe mesa duket së shpejti do të njihemi me luftanijen e re të Tajvanezëve. Madje, kompania HTC, sapo ka njoftuar edhe zhvillimin e një eventi më 8 prill në Pekin duke përdorur moton   “More than One” (dhe fotografinë e një smartphone […] 25 March 2015 at 11:22 pm
0

Tryeza për Komunikimet Digjitale – Maksimizimi i Shfrytëzimit të Spektrit; Mundësitë dhe Sfidat!

by Aldo Rama Një datë e rëndësishme është ajo e 19 marsit 2015, ku më në fund u firmos kontrata për digjitalizimin e RTSH-ës nga Ministrja e Shtetit për Inovacionin dhe Administratën Publike Znj. Milena Harito dhe Televizioni Publik Shqiptar me kompaninë Rohde & Schwarz. Fill pas saj, më datë 20 Mars në ambientet e Hotelit "Tirana International" u […] 24 March 2015 at 07:44 pm
0

GSMA Awards: Kompanitë dhe pajisjet që morën çmime (MWC 2015)

by Aldo Rama GSMA, përgjegjësi për Mobile World Congress ndau çmimet për të gjithë ata që dalluan gjatë vitit të kaluar. Këtë vit festuam 20 vjetorin e Global Mobile Awards dhe ndër çmimet e dhëna vlen të theksojmë atë të smartphone-it më të mirë, që çmimin e ndanë iPhone 6 dhe LG G3. Tableta më e mirë rezultoi Microsoft Surface Pro 3, ndërsa […] 3 March 2015 at 10:34 pm
0

Mark Zuckerberg përpara publikut!

by Irena Nanaj Ο Mark Zuckerberg patë premtuar se do t'i përgjigjej pyetjeve të përdoruesve tek eventi i parë Facebook Q&A që do të mbarte titullin «Q&A with Mark». Kështu, dje në darkë, themeluesi dhe Drejtori i Përgjithshëm i kompanisë Facebook iu përgjigj 13 pyetjeve që iu drejtuan nga të pranishmit dhe atyre që komentuan tek një postim tek faqja e eventit, duke dhënë […] 11 November 2014 at 09:42 am
0

Pse George Martin shkruan në DOS?

by Bilbil Zharri Ndonjëherë, jo të gjithëve u duhet teknologjia më e fundit për të bërë diçka të mirë por mjaftojnë mjetet e duhura për çdo rast. Duke ndjekur këtë parim, Goerge RR Martin përdor një kompjuter me sistem operimi DOS dhe me procesorin antik të tekstit, WordStar 4.0, paraardhës të Office Word. Ai ka përdorur këto programe […] 24 June 2014 at 02:23 pm
0

Këto janë fituesit e Global Mobile Awards 2013. Best Smartphone është shpallur Samsung Galaxy S III

by Aldo Rama Ndoshta momenti më i rëndësishëm në Mobile World Congress 2013, është shpallja e fituesve të Global Mobile Awards 2013. Është viti i18-të që jepen këto çmime dhe shpallja vjen direkt nga GSMA-ja, ndërsa ceremonia është në një event, pritjen e të cilit e ka bërë komiku dhe shkrimtari David Walliams, të cilin e njohim nga seriali Anglez, Little Britain. Fituesit […] 28 February 2013 at 02:00 pm
1

Zyrtare: Huawei Ascend P2 4,7 inç me rezolucion 720p, kamerë 13MP dhe procesor quad-core (MWC 2013)

by Aldo Rama Kompania Kineze Huawei është e para që ka realizuar konferencën e parë për shtyp një ditë para se të çelet zyrtarisht ekspozita MWC 2013.  Dhe pas shumë thashethemesh dhe publikimesh pajisja Huawei Ascend P2, tanimë është realitet. Bëhet fjalë për një pajisje me karakteristika teknike të "forta" por dhe me një pamje impresionuese. Fundja, siç u tha […] 24 February 2013 at 06:53 pm
0

Zyrtare: HTC One 4,7 inç me rezolucion 1080p dhe kamera "UltraPixel"

by Aldo Rama Më në fund, thashethemet dhe publikimet e shumta në lidhje me super pajsijen HTC One tanimë marrin fund. Në dy evente paralele një në Nju Jork dhe një në Londër, luftanija e kompanisë Taivaneze është prezantuar zyrtarisht! HTC One disponon ekran LCD 4,7 inç me Gorilla Glass 2, rezolucion 1080p dhe pixel density fanatsik në 468ppi. Procesori i tij është quad-core Snapdragon 600 i kompanisë Qualcomm dhe vepron në 1.7GHz, ndërsa disponohen 2GB RAM dhe 32GB hapësirë […] 22 February 2013 at 10:00 pm
1

Blackberry Z10: Më në fund mund të flasim zyrtarisht për pajisjen e kompanisë RIM (opss... na falni të kompanisë Blackberry)

by Aldo Rama Kompania RIM, që tani e tutje quhet Blackberry (sh. r: në fakt duhej) ka prezantuar zyrtarisht smartphone-in e parë të saj me sistemin operativ BlackBerry 10. Pajisja Blackberry Z10 -për të cilën prej kohësh ju flasim dhe ju mbajmë të informuar në lidhje me publikimet e fundit që kanë të bëjnë me të- tashmë është fakt! Në thelb bëhet fjalë për celularin […] 31 January 2013 at 04:59 pm