BREAKING

0

Fotografitë e parë të "Cortana" për pajisjet Android (Thashetheme)!

by Aldo Rama Pothuajse një muaj më parë kompania Microsoft na bëri me dije se “Cortana” do disponohet edhe për pajisjet Android deri në fund të muajit korrik. Komuniteti i përdoruesve të telefonave inteligjent duket i entuziazmuar nga ky fakt. Edhe pse gjendemi pak ditë para prezantimit zyrtar të sistemit të ri operativ, nga fotografitë që qarkullojnë në […] 27 July 2015 at 10:12 am
0

U disponuan versionet: public beta të iOS 9 dhe OS X El Capitan!

by Aldo Rama Apple, ashtu siç pati premtuar ka disponuar disa orë më parë versionet public beta të iOS 9 dhe ιOS X El Capitan, të cilat janë sistemet e reja operative të kompanisë që u prezantuan gjatë muajit qershor në WWDC 2015. Kush dëshiron të provojë versionet e reja mund të vizitojë faqen e Apple këtu dhe të regjistrohet. Natyrisht, siç […] 10 July 2015 at 05:29 pm
0

Kompania Intel nuk duket edhe aq optimiste për ecurinë e Windows 10!

by Aldo Rama Dihet që prej kohësh Windows 10 janë basti i madh i kompanisë Microsoft, e cila shpreson që do të korrin sukses të jashtëzakonshëm dhe do të tejkalojnë Windows 7. Edhe pse Mircrosoft ka synime tepër të larta për sistemin operativ që do të debutojë më 29 korrik, jo të gjithë besojnë në të! Kjo e fundit konfirmohet […] 29 June 2015 at 08:03 pm
0

Ja si u krijua desktop wallpaper i ri i Windows 10! (vid)

by Aldo Rama Ashtu si në çdo version të Windows, Microsoft krijoi një desktop wallpaper të posaçëm për Windows 10. Këtë herë kompania ka përzgjedhur një logo Windows si në rastin e Windows 7, por rezultati është krejt ndryshe dhe arsyeja shpjegohet më poshtë. Bëhet fjalë për një imazh “real” pasi nuk është përdorur aspak Photoshop, por “Kompozimi” i […] 28 June 2015 at 11:59 am
0

Windows 10 falas për të gjithë ata që dëshirojnë t'i provojnë por...

by Aldo Rama Microsoft pate theksuar disa ditë më parë që do të ofrojë falas kopje të Windows 10 tek të gjithë ata që do të regjistroheshin për të provuar sistemin e ri operativ. Tani kompania ka dhënë më shumë detaje si dhe përgjigje në pyetjet që lindën sa i përket disponimit falas. Natyrisht përdoruesite Windows 7 dhe, 8 ose […] 26 June 2015 at 04:19 pm
0

Foxconn Kangaroo & Quanta Compute Plug. Dy mini PCs që bëjnë diferencën!

by Aldo Rama Në bashkëpunim me kompaninë Microsoft, dy mini PCs të rinj janë prezantuar në kuadër të Computex të këtij viti. FoxConn Kangaroo është një desktop PC “mobil” i shkëlqyer, me procesor Intel "Cherry Trail", të cilin mund ta lidhni me televizion tuaj për ta kthyer totalisht në një kompjuter Disponon sensor për shenjat e gishtërinjve për të mbështetur Windows […] 4 June 2015 at 11:50 pm
0

Dell XPS 15 me ekran InfinityEdge dhe Windows 10!

by Aldo Rama InfinityEdge display –thuajse pa shasi-, që kompania Dell e lançoi për herë tek XPS 13, shfaqet tek XPS 15 i ri, të cilin prezantoi në Computex në bashkëpunim me kompaninë  Microsoft, pasi bëhet fjalë për një pajisje që natyrisht inkorporon Windows 10. E vetmja gjë që dimë për laptopin e ri përveç shasisë që thuajse nuk ekziston, është se do të disponohet në disa […] 4 June 2015 at 11:40 pm
0

Çmimet e Windows 10!

by Aldo Rama Microsoft njoftoi dje datën e shumëpritur të lansimit të Windows 10! Sot janë dhënë edhe disa detaje të reja rreth çmimit të sistemit të ri operativ. Së pari është konfirmuar përmirësimi falas në Windows 10 gjatë vitit të parë të disponimit të tyre, për të gjithë ata që janë posedues të Windows 7, 8 ose 8.1. Më konkretisht të […] 2 June 2015 at 12:16 pm
0

Zyrtare! Windows 10 do të disponohen më 29 Qershor!

by Aldo Rama Dhe pritja më në fund mbaron... Sipas Blogut zyrtar të Microsoft bota e teknologjive të reja po përgatitet të mirëpresë  më 29 qershor Windows 10. Edhe pse gjatë gjithë kësaj periudhe ishim në dijeni se sistemi i ri operativ do të shfaqej gjatë verës, një datë fikse na entuziazmon edhe më shumë. Përgjegjësi i kompanisë Microsoft, Terry […] 2 June 2015 at 11:25 am
0

MacBook Pro 15 inç i ri me Force Touch Trackpad dhe 27 inç iMac me Retina 5K Display në 1.999 dollarë!

by Aldo Rama Apple sapo ka prezantuar një MacBook Pro të ri 15 inç me Retina Display por edhe Force Touch Trackpad të ri që patëm pare për herë të parë tek MacBook i ri, por edhe tek MacBook Pro 13 inç. Propozimi i ri PCIe-based flash storage ofron 2,5 herë performancë më të mirë se paraardhësi i tij, ndërsa bateria […] 19 May 2015 at 11:25 pm