BREAKING

0

30 vende të Evropës në një timelapse magjik!

by Irena Nanaj Stan Chang nga Taivani, dy vitet e fundit i ka kaluar duke udhëtuar nëpër Evropë bashkë me bashkëshorten dhe djalin e tyre duke realizuar fotografi  me të vërtetë mahnitëse. 30 shtete 60 fluturime, por edhe 20 terrabytes me të dhëna. Mbi 200.000 fotografi dhe më shumë se 1.000timelapse videos që i krijoi vet ai nga materiali i regjistruar, çfarë do shihni më […] 17 August 2014 at 04:59 pm
0

Reklama e re e Samsung Galaxy S5!

by Bilbil Zharri Reklama e re e Samsung Galaxy S5 është vërtet për t'u çuditur, sidomos për një pjesë të fansave që vërtet e duan kaq shumë këtë telefon. Reklama frymëzohet nga Ultra Poëer Saving Mode që ruan vërtet në sasi të mëdha baterinë e celularit. Duke aktivizuar këtë funksion, dy turistë në ShBA fillojnë një udhëtim në […] 21 July 2014 at 01:47 pm
0

Një pamje që shumica prej nesh s'ka për ta parë kurrë!

by Irena Nanaj Një fluturim nga Tokyo drejt San Francisco zakonisht zgjatë rreth 9 orë dhe 35 minuta, por në videon e mëposhtme janë përmbledhur mbi 3,400 pamje për të krijuar një timlapse prej 84 sekondash të udhëtimit trans - Paqësor. Videoja, që është regjistruar nga brenda një avioni Boeing 747, na tregon një pamje mahnitëse të oqeanit […] 15 July 2014 at 10:22 am
0

Festivali i mrekullueshëm Vivid Sydney të huton (akoma edhe duke parë fotografitë)!

by Irena Nanaj Nga data 23 maj e deri më 9 qershor qyteti i Sydney në Australinë e largët do të mirëpresë festivalin e përvitshëm të ndriçimit dhe të muzikës, të famshmin Vivid Sydney. Ndriçimet mbreslënëse dhe installations në të gjithë qytetin, akoma edhe te Opera simbol, tërheqin vëmendjen e të pranishmëve që shijojnë një spektakël të veçantë estetike. Me risi në teknikë, ndërtesat e qytetit […] 29 May 2014 at 10:03 am
0

Kasti i aktorëve të “Lion King” në versionin australianë këndon Circle of Life gjatë fluturimit!

by Irena Nanaj Sa shumë mund të ketë evoluar Virgin sa i përket… sistemit argëtues gjatë fluturimit? Në aeroplanin që kryente fluturimin 0970 të Virgin Australia nga Brisbane drejt Sydney, u gjend kasti i aktorëve të filmit “Lion King” të versionit australianë. Ata ishin aq të lumtur saqë nisën të këndojnë këngën e njohur Circle of Life duke iu dhuruar pasagjerëve fatlumë, që […] 2 April 2014 at 01:29 pm
0

Në këtë timelapse video, Sydney ngjason me parajsën!

by Irena Nanaj Në këtë periudhë krize që po kalojmë udhëtimet konsiderohen luks, megjithatë, ekziston gjithmonë mënyra të shijojmë disa nga vendet më të bukura të botës nëpërmjet videove dhe fotografive. Madje, ne mund t’i shijojmë me ndihmën e videove të mrekullueshme timelapse të cilat mund të nxjerrin në pah bukurinë e një qyteti ose një zone... me […] 31 March 2014 at 02:55 pm
0

5 mënyra për t’u bërë astronaut

by Aldo Rama Nëse Chris Hadfield, kanadezi i cili na bëri që të interesohemi sërish për astronautët ju tërhoqi edhe ju vëmendjen, atëherë ju bëjmë me dije që ekzistojnë 5 mënyra të cilat mund t’i provoni për të udhëtuar në hapësirë. 1. Fluturoni me një anije kozmike Turizmi hapësinorë është pothuajse realitet. Virgin Galactic ka realizuar dhe po realizon […] 26 November 2013 at 05:52 pm
0

Helsinki, "Bija e detit Baltik"!

by Aldo Rama Një udhëtim i largët por mahnitës që do ju çojë në “zemrën” e detit baltik që të përjetoni një pjesë të përvojës që mund t’ju ofrojë. Si do të shkoni? Fluturim direkt nga aeroporti kombëtarë “Nëna Tereza” nuk ka, kështu do na vijë në ndihmë ndonjë tjetër qytet evropian. Zgjidhni kombinimin e fluturimeve që do […] 4 July 2013 at 03:24 pm
0

Bëje ashtu si Mary Poppins...

by Aldo Rama Nëse disa ditë më parë dikush do pretendonte se ka parë në qiellin e Kalifornisë së Jugut Mary Poppins, ndoshta nuk do të ketë qenë aq i çmendur sa mendoni! Erik Roner, një skier profesional, kishte idenë e çmendur të përdori çadrën e tij, në ven të parashutës për hedhjen që patë planifikuar. Kështu, ai është hedhur nga një […] 3 March 2013 at 06:55 pm
0

#Followmeto …the edge of the Earth

by Aldo Rama Fotografi Rus Murad Osmann po shëtit nëpër botë me të dashurën e tij, gazetaren Natalia Zakharova, duke e fotografuar atë në vende të ndryshme në mbarë botë, ndërkohë ajo e mban për dore. Çifti ka përzgjedhur destinacione ekzotike nga e gjithë botë, fotot e tyre ngarkohen tek Instagram me këtë hashtag "#followmeto" dhe me emrin e vendit ku ndodhen. Fotografi thekson që fotot […] 3 March 2013 at 05:16 pm