BREAKING

0

Përvoja dhe relaksi i larjes së makinës! (vid)

by Aldo Rama Një nga aktivitetet e çuditshme që mund t’ju ofrojnë ndjesinë e relaksit është momenti kur gjendeni brenda makinës suaj... teksa ajo po lahet në një lavazho automatike. Një eksperiencë unike, ku teksa je i ulur relaksohesh dhe shijon të gjithë procesin e larjes. Eksperienca e dytë më e mirë nëse nuk e përjeton dot “live” është […] 12 November 2016 at 09:13 am
0

Rrugët më të bukura në botë!

by Aldo Rama Jeni dhe ju një prej shoferëve të shumtë që trafiku i Tiranës i shkakton ankth dhe stres? Keni arritur në përfundimin që edhe udhëtimet me makinë në qytete të tjera nuk na falin ndonjë kënaqësi të jashtëzakonshme. Kjo ndodh falë elementëve të tjerë si: cilësia e rrugëve, ambienti, pejsazhi, natyra etj. Sot bëmë një kërkim […] 10 November 2016 at 05:44 pm
0

Motoçikletat dhe filmografia e tyre!

by Aldo Rama Arritja e fundit e skuadrës së Calm the Ham, një “shoqëri” e përbërë praj artistësh së pavarur që luftojnë kundër monotonisë së jetës” me në fokus idetë dhe planet e tyre. Një ndër to është edhe "Filmography Motorcycles". Që siç mund ta kuptoni ka të bëjë me regjistrimin e 79 motoçikletave dhe afishimin e tyre një […] 15 June 2016 at 03:57 pm
0

Në verë makinat "self-driving" të kompanisë Google do të qarkullojnë në rrugët publike të Kalifornisë!

by Aldo Rama Gjatë verës pritet të mbërrijnë në rrugët e Kalifornisë disa nga makinat e para “prototype self-driving” të Google, siç thekson vetë kompania në postimin e saj do të vijojë një periudhë e gjatë testimesh. Mjetet do të mund të arrijnë shpejtësinë maksimale deri në 40 km në orë, dhe të disponojnë edhe “pilot sigurie”. Ndër të […] 17 May 2015 at 10:31 pm
0

Ford prezanton metodën e re automatike për evitimin e aksidenteve!

by Aldo Rama Kolosi “Ford” vazhdon të jetë pionier sa i përket adoptimit si dhe zbatimit të teknologjive të reja në sektorin e makinave “Inteligjente” dhe Pre-Collision Assist është një ndër to. Sistemi përfshinë kamera me radar që skanojnë mjedisin e jashtëm por dhe atë të përparmë të makinës duke lokalizuar pengesa, kalimtarë por edhe makina. Duke u bazuar në […] 14 February 2015 at 09:50 pm
0

Parkimi më i çmendur që keni parë ndonjëherë!

by Aldo Rama Shumica prej nesh çdo ditë (sidomos kur bie shi), hasim vështirësi për të gjetur vende të lira parkimi. Pyetje: çfarë do ishit i aftë të bënit nëse do duhej që me patjetër të zinit i pari vendin bosh që vëreni nga dritarja e makinës suaj? Përgjigjen më mirë po ja lëmë shoferit që nget makinën […] 4 February 2014 at 02:09 pm
0

Porsche....e parë në histori!

by Aldo Rama Me siguri keni menduar se makina e  parë Porsche  që është prodhuar ishte 356 e vitit 1948. Por në fakt jo, në të vërtetë... krijimi i Ferdinand Porsche na kthen shumë vite para.Bëhet fjalë për veturën elektrike Egger-Lohner C2 Phaeton model ose  e thënë shkurt P1, e cila përbën krijimin e parë, në atë kohë […] 29 January 2014 at 04:43 pm
0

Policia e Dubait tanimë disponon një Lamborghini Aventador!

by Aldo Rama Në Dubai gjërat e vetme që nuk mungojnë janë paratë dhe makinat luksoze. Dikush mund të thotë që edhe në Tiranë këto të fundit nuk mungojnë... ok, por mungojnë ato të parat! Dhe duke qenë se mirëqenia në Dubai është tepër e lartë.. nuk ka se si policia lokale mos të ketë super-makina. Kështu, së fundmi policia […] 13 April 2013 at 11:14 pm
0

Mercedes-Benz SLS AMG Coupé Electric Drive. Electric “wet” dreams…

by Aldo Rama Kam përshtypjen se asnjë nga ne nuk ka imagjinuar që një makinë që ofron perfomancë të lartë (shpejtësi) mund të ketë një motor elektrik. Por, kompania Mercedes, me modelin SLS AMG Coupé Electric Drive, ka arritur të prezantojë një makinë me përformancë të tillë, një makinë e cila në duart e një shoferi me përvojë shndërrohet në […] 13 April 2013 at 10:53 pm
0

Ken Block (dhe disa kamera GoPro) në aventura të reja “viral” në Rusi!

by Aldo Rama Me mbi 60 kamera GoPro, të cilat regjistronin gjithçka por dhe merrni pjesë në një video unike, super-piloti, që adhuron aventurat "viral", e harron për pak bashkëpunimin e tij me "DC Shoes" dhe promovon në mënyrën e tij kamerat e njohura. Ai merr një Ford Focus 6000ps dhe e nget atë në një pistë për ski dhe i hedhë dëborë një skieri. Mënyrën […] 13 April 2013 at 10:17 pm