BREAKING

0

Press Release: Intracom Telecom!

by Aldo Rama Intracom Telecom’s WiBAS™-Connect Selected by EOLO SpA for Wireless Ultra-Broadband Residential Network Across Italy The company was selected for an EOLO 5-year rollout connecting each home with 5G speeds Athens, Greece – 20 April 2017 - Intracom Telecom, a global telecommunication systems and solutions vendor, announced today that EOLO SpA, an Italian telecommunications operator focusing on […] 21 April 2017 at 05:30 pm
0
Unifi Communications, blen Wis Telecom!

Unifi Communications, blen Wis Telecom!

by Aldo Rama NJU-JORK, NY, SHBA – 22 nëntor 2016 – UNIFI Communications, Inc., kompani Amerikane lider në tregun e telekomunikacionit ndërkombëtar, njofton se ka blerë 100% të WIS Telecom S.p.A. dhe degën e saj, WIS Telecom S.A., nga Libero Acquisition S.a.r.l., një strukturë investuese e Orascom TMT Investments S.à r.l. (“OTMTI”), e zotëruar në pjesën më të […] 5 December 2016 at 08:59 am
0
Huawei feston 10 milionë shitje në Amerikën Latine me... Lionel Messin!

Huawei feston 10 milionë shitje në Amerikën Latine me... Lionel Messin!

by Aldo Rama Kompania Huawei ka zbuluar se shitjet e smartphone-ve të saj në Amerikën latine ka arritur në 10 milionë.  Ky zbulim është bërë nga Senior Vice President i kompanisë, Z. Yu Chengdong, i cili ka ndarë me miqtë e kompanisë kineze një poster, ku ky “milestone” festohet bashkë me futbollistin latinoamerikan Lionel Messi. Ylli Argjentinas i cili aktivizohet me […] 3 December 2016 at 05:18 pm
0
ZTE njofton shtrirje botërore për Nën-markën "Nubia"!

ZTE njofton shtrirje botërore për Nën-markën "Nubia"!

by Aldo Rama Kompania ZTE përdor prej disa kohësh nën - markën "Nubia" në disa vende për të njoftuar mbërritjen e saj në disa tregje, ndërmjet tyre edhe evropiane. Në këtë mënyrë, marka Nubia do të vijë brenda viti 2016 në vendet e Amerikës Latine, si Meksika, Argjentina, në vende evropiane s Mbretëria e Bashkuar, Franca, Gjermania, Spanja por dhe […] 11 January 2016 at 10:20 pm
0
Jack Dorsey është CEO i "ri" definitiv i twitter-it!

Jack Dorsey është CEO i "ri" definitiv i twitter-it!

by Aldo Rama Bashkëthemeluesi i rrjeti social twitter, Jack Dorsey, i cili gjatë muajit qershor zëvendësoj Dick Costolo i cili dha dorëheqjen, është konfirmuar në pozicionin e CEO-s tashmë jo të përkohshëm. Lajmet nuk përfundojnë me kaq, pasi twitter do të ketë një COO të ri Adam Bain. Jack Dorsey, do të jetë paralelisht CEO edhe në kompaninë për mobile […] 6 October 2015 at 09:12 pm
0

DITA PO VJEN: "Deutsche Telekom" në Shqipëri? Edhe pak orë na ndajnë!

by Aldo Rama Fryma e re në fushën e telekomunikacionit ndihet tashmë gjithandej, kryesisht gjatë javëve të fundit ku përveç dyqaneve të cilat janë veshur në ngjyrën e re – për të cilën do ju flasim më poshtë­, ajo ndihet edhe nëpër city lights, rrjetet sociale, banner-at, reklamat të cilat shtojnë emocionet e publikut që edhe pse i është […] 21 July 2015 at 03:04 pm
0

Nokia kërkon bashkëpunëtor për t'u rikthyer sërish në fushën e prodhimit të telefonave inteligjentë!

by Aldo Rama Ka kohë që Nokia po na përgatit për rikthimin e saj në fushën e “telefonave inteligjentë” por me një mënyrë “ndryshe” sa i përket qasjes së saj pas blerjes së departamentit të pajisjeve nga Microsoft.     Në një publikim në faqen e kompanisë, Rober Morlino i Nokia Technologies thekson se kompania Finlandeze synon të rikthehet në fushën […] 14 July 2015 at 08:55 pm
0

Apple tërheq nga tregu boksin Beats Pill XL për shkak të rrezikut që paraqet!

by Aldo Rama Një vit më parë, Apple bleu kompaninë “Beats Electronics” dhe tani merr përsipër përgjegjësitë sa i përket një produkti të kompanisë që ka shfaqur probleme duke kërkuar kthimin e pajisjes vullnetarisht. Kompania ka vërejtur defektet së nxehjes së tepër të baterisë së Beats Pill XL, një boksi që u prezantua në Nëntor të 2013-ës, dhe duke […] 4 June 2015 at 10:12 pm
0

Fituesja e smartphone-it gjatë Konferencës Infocom 2015!

by Aldo Rama E teksa Konferenca 6-të e Telekomunikacionit Shqiptar (Infocom 2015) u kurorëzua me sukses, për zhvillimin e saj si dhe mbarëvajtjen e regjistrimeve, shpërndarjen e materialeve promocionale të sponsorëve por jo vetëm, Stafi i përzgjedhur i vullnetarëve punoi shumë... Ashtu siç ishte premtuar që në fillim, në fund të konferencës do të hidhej një short ku […] 23 May 2015 at 09:41 pm
0

Vodafone M-PESA – shërbim i parasë elektronike që ka transformuar jetët e miliona njerëzve në mbarë botën, prezantohet në Shqipëri

by Aldo Rama Njoftim për Shtyp:   Institucioni i Parasë Elektronike Vodafone M-Pesa Sh.p.k  është shoqëria e parë në treg që prezanton shërbimin e parasë elektronike dhe vendos standardet e këtij shërbimi, duke përdorur teknologjinë celulare për t’i mundësuar akses në shërbimet financiare segmenteve të mëdha të popullsisë pa ose me akses të kufizuar në sistemin bankar në […] 17 May 2015 at 09:39 pm